دوره آموزش
تابلو خوانی
بورس

دوره آموزش ارز دیجیتال در مشهد

دوره آموزش تابلو خوانی بورس از پایه + مدرک بازار خوانی بورس

در دوره «تابلوخوانی پیشرفته» آکادمی پارسیان بورس، آموزش تابلو خوانی بورس از صفر تا 100 و به 2 صورت حضوری و غیرحضوری به شما ارائه می‌گردد. دوره آموزش تابلو خوانی بورس از مقدماتی تا پیشرفته و در قالب 12 ساعت آموزش تخصصی و کاربردی برای علاقه‌مندان حوزه‌ی نوسانگیری و معامله گری در بازار بورس برگزار می‌شود و تاکنون صد ها دانشجو با شرکت در این دوره قدم در مسیر تابلوخوانی حرفه ای در بازار بورس نهاده‌اند. طبق نظرسنجی پایان‌ دوره ۹۸% دانشجویان از شرکت در دوره آموزش تابلو خوانی رضایت کامل داشته‌اند.

در بازار سرمایه، تحلیل بنیادی (فاندامنتال) و تحلیل تکنیکال بسیار شناخته شده هستند اما برای کسب سودهای بزرگ در بازه زمانی کوتاه، دانستن این دو تحلیل به تنهایی مکفی نمی‌باشد و ما نیاز به علم تابلوخوانی داریم.

در علم آموزش تابلو خوانی بورس ما رفتارهای خریداران و فروشندگان را بر اساس تمام پارامترهای موجود در تابلوی معاملات (سایت Tsetmc) مورد آنالیز و بررسی قرار می‌دهیم و به دنبال جریان ورود و خروج پول هوشمند هستیم آن هم در سایه سار شناسایی بازیگران بازار.

صندلی چرخداری را در نظر بگیرید که تحلیلگر بنیادی راجب این صندلی کلی اطلاعات و گزارشات عالی به ما داده است و از دید او، این صندلی به راحتی می‌تواند روی سطح مسطح حرکت کند. حالا نوبت تحلیل‌گر تکنیکال است و او بر اساس مسیری که صندلی در آن قرار دارد، سطح فوق را صاف و بدون هیچ مشکلی معرفی کرده و از دید اون صندلی به راحتی می‌تواند حرکت کند.

آیا صندلی می‌تواند به خودی خود حرکت کند؟؟؟ مطمئنا جواب “خیر” است. صندلی برای حرکت بروی سطح مسطح، نیازمند یک نیرو است!!

در بازار سرمایه هم این موضوع صدق می‌کند. یعنی حتی اگر سهمی دارای بنیاد و تکنیکال خوبی باشد، تا به آن نیرو وارد نشود، توان حرکت کردن نخواهد داشت و به ما سودی نخواهد بخشید. در بازار سرمایه، این نیرو همان پول است. پس شناسایی جریان پول، دنبال کردن آن و هم مسیر شدن با آن عامل کسب سودآوری ما است.

برای این مهم ما باید بتوانیم داده‌های تابلوی معاملات را بخوانیم و آن‌ها را رمزگشایی کنیم. به این علم تحلیلی، “تابلوخوانی” می‌گویند. در ادامه خواهیم گفت که دقیقا منظور از تابلو خوانی چیست.

پارسیان بورس

تابلو خوانی چیست؟

تابلو خوانی یعنی تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در سایت tsetmc به منظور بررسی وضعیت یک سهم؛ یعنی با استفاده از اطلاعاتی مثل میزان عرضه و تقاضا، حجم معاملات، نوسانات قیمت و میزان خرید و فروش، شماتیکی کلی از وضعیت یک نماد به دست آوریم و وضعیت قیمت آن را در بازه‌های زمانی مختلف به دست آوریم.

پارسیان بورس

چرا آموزش تابلو خوانی بورس اهمیت دارد؟

تابلو خوانی از آن جهت مهم است که به ما کمک می‌کند تحلیل‌های سریع‌تری نسبت به دیگر روش‌های تحلیلی، همچون تحلیل تکنیکال و بنیادی داشته باشیم؛ یعنی گاهی شرایطی به‌وجود می‌آید که معامله‌گر باید سریع فکر کند و بهترین تصمیم را بگیرد. در چنین شرایطی، پرواضح است که نمی‌توان از تحلیل تکنیکال و بنیادی که زمان بیشتری را می‌طلبد کمک گرفت و بهترین راه،آموزش تابلو خوانی بورس است.

پارسیان بورس

چرا به این دوره می‌گوییم آموزش تابلوخوانی مقدماتی تا پیشرفته؟

ما در آکادمی پارسیان بورس تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که بصورت کاملاً نکته‌ای و کاربردی همراه با ذکر مثال‌های تحلیلی از لایو و روز بازار، شما را با علم تابلوی معاملات آشنا کنیم.

شایان ذکر است که ما به گونه‌ای دوره آموزش تابلو خوانی بورس را برگزار می‌کنیم که حتی با تغییرات زمانی کلیت بازار و در هر شرایط و فصلی از سال، باز هم شما خواهید توانست تحلیل‌های تابلوی معاملات خود را کالیبره و بر اساس متد روز ، آپدیت کنید؛ آن هم بدون کمک هیچ فردی. برای همین این دوره سطح کاملاً مقدماتی تا پیشرفته از علم تابلوخوانی می‌باشد.

پارسیان بورس

در دوره آموزش تابلو خوانی بورس (آنلاین و حضوری) چه می آموزید؟

در این دوره جامع از آموزش تابلو خوانی بورس به بررسی بخش های زیر خواهیم پرداخت و در پایان دوره شما در هر یک از زمینه های زیر قدرتمند خواهید بود و حرفی برای گفتن خواهید داشت.

جایگاه آموزش تابلو خوانی بورس

در دوره آموزش تابلو خوانی بورس ابتدا “جایگاه تابلوخوانی” را در تحلیل‌ها و تصمیمات معاملاتی یک تریدر و یا سرمایه گذار مشخص می‌کنیم چون تا مادامی که فرد علت استفاده از داده‌های تحلیلی تابلوی معاملات را درک نکند هرگز به سودهای خوب و قابل قبول در معاملات خود نخواهد رسید. از طرفی شما با درک علت اینکه اصلاً چرا به علم تابلوخوانی نیاز هست، خواهید آموخت که بر اساس شخصیت و نوع تیپ معاملاتی خود، چگونه وزن‌های مختلفی به علم‌هایی همچون علم بنیادی، علم تکنیکال و علم تابلوخوانی بدهید تا در سایه سار این منطق وزنی و یا الویت دهی؛ در بازه‌های مختلف زمانی و شرایط متفاوت بازار سرمایه، بهترین ری اکشن را برای کسب سود آوری از معاملات خود داشته باشد.

آموزش تابلوی معاملات

حالا نوبت به آن می‌رسد که فرد با قسمت‌های مختلف تابلوی معاملات آشنا شود و تمام تلاش ما این خواهد بود تا این معرفی همراه با نکات مفهومی و کاربردی باشد. چرا که اگر شما پارامترهای تابلوی معاملات را به دید ابزاری درک کنید، بازدهی قابل قبولی را بدست خواهید آورد. تصور کنید یک دندان پزشک و یا یک مهندس مکانیک را که کلی ابزار در دسترس خود دارند اما چون آن‌ها این ابزارها را به درستی درک کرده‌اند در لحظه و جای مناسب از آن‌ها استفاده می‌کنند و این عامل موفقیت آن‌ها است. پس ما به شما بخش‌های مختلف تابلوی معاملات را مفهومی و ابزاری آموزش خواهیم داد تا بتوانید در زمان مناسب از هر یک به بهترین نحوه ممکن استفاده کنید.

دیدگاه معامله‌ گران حرفه‌ ای

خب حالا باید دیدگاه‌های نوین و جدید در قبال بازار و اهالی آن را، چاشنی علمی که تا به این مرحله آموخته‌اید، کنیم. بازار سرمایه و به تبع آن معامله گران و سرمایه گذاران هر روز در حال تغییر، تحول و بروز شدن هستند و هرگز قرار نیست ما با یک رویکرد و دیدگاه آن را رصد کنیم. ما باید در تحلیل هایمان انعطاف داشته باشیم و همگام با سمت و سوی بازار سرمایه رفتار کنیم.

به‌عنوان مثال اگر امروز راجب ارزش معاملات مارکت حرف می‌زنیم و عددی را بعنوان مبنای این مهم در تحلیل هایمان معرفی می‌کنیم، قرار نیست این عدد تا به همیشه معقول و کاربردی باشد پس باید بدانیم در چه بازه های زمانی و بر اساس چه پلن هایی باید چه اعدادی را در تحلیل هایمان برای ارزش معاملات مد نظر قرار دهیم. این مهم راجب سرانه های خرید و فروش و … هم صدق می‌کند. ساده تر بگوییم که ما به شما نحوه آپدیت سازی پارامترهای تابلوی معاملات و آموزش تابلو خوانی بورس  را بر اساس بازه های زمانی و اقتضای شرایط جو حاکم می‌آموزیم.

بازیگران سهم

حالا در این مرحله باید برویم سراغ بازیگران بازار. درک بازی بازیگران بازار سرمایه از زمان قدیم تا به الان، یک دغدغه بزرگ و حتی موضوعی مجهول برای معامله گران و سرمایه گذاران بوده است اما شما در این مرحله از آموزش تابلو خوانی بورس به نقطه عطفی از توانایی تحلیلی و علم تابلوخوانی خواهید رسید که رفتار بازیگران چه از جنس حقیقی و چه از جنس حقوقی را به خوبی تمام رصد و آنالیز خواهید کرد و حتی برای بازیگران شخصیت، رزومه و پلن عملکرد ترسیم خواهید کرد تا از این مهم سمت و سوی دیدگاه معاملاتی خود را چیدمان کنید و با قدرت تمام در بازار سرمایه همراه و همگام با این بازیگران قدم بردارید.

سهام یابی

در آخرین مرحله از آموزش تابلو خوانی بورس پیشرفته به شیرین ترین قسمت این دوره آنلاین خواهیم رسید. یعنی اینکه با تمام علمی که داریم از چه قسمت‌هایی و چگونه سهمی که مستعد رشد است را پیدا کنیم. این مرحله همراه با لبخند شما خواهد بود چون شما به علم تحلیلی برای پیدا کردن و شناسایی سهم هایی که مستعد رشد هستند و پتانسیل‌های لازم برای دادن سودهای خوب به شما را دارند، دست یافته‌اید و دیگر به هیچ فردی نیاز ندارید. شما در این مرحله بصورت کاملاً رایگان و بدون هیچ ابزار خاصی و در کمترین زمان ممکن، از تابلوی معاملات سهم استخراج خواهید کرد.

دوره آموزش تابلو خوانی بورس پیشرفته مناسب چه افرادی است؟

کلیه فعالان بازار بورس و افرادی که قصد ورود به این بازار را دارند می‌توانند در دوره آموزش تابلو خوانی بورس شرکت کنند.

نحوه ثبت نام در دوره چگونه است؟ محتوای آن چطور در دسترس قرار می‌گیرد؟

نحوه‌ی ثبت نام در دوره آموزش تابلو خوانی بورس به این صورت است که شما پس از پر کردن فرم ثبت نام توسط شما و ثبت درخواستتان، دوره آموزش تابلو خوانی به سبد خرید شما اضافه می‌شود و شما پس از پرداخت هزینه دوره، می‌توانید وارد پنل کاربری خود در سایت شوید و از محتوای دوره استفاده کنید.

محتوای دوره آموزش تابلو خوانی بورس در پلتفرم اسپات پلیر در دسترس شما قرار گرفته و لایسنس آن به شما داده می‌شود.(ویدیوی آموزشی نحوه کار با اسپات پلیر در پنل کاربری شما، پس از پرداخت موجود خواهد بود.)

پس از آموزش تابلو خوانی بورس پیشرفته چه کنیم؟

بعد از اینکه تابلو خوانی پیشرفته را در این دوره فرا گرفتید، لازم است با یادگیری فیلترنویسی، سرعت کار خود را افزایش دهید. به کمک فیلترنویسی، شما می‌توانید از میان تعداد زیادی از نمادها، نمادهایی را که ویژگی مد نظر شما را دارند پیدا کنید و به سرعت هرچه تمام‌تر آن‌ها را شناسایی و بررسی نمایید.

00:00
00:00
1x
0.5x 0.75x 1x 1.25x 1.5x 1.75x 2x

منطبق با متد روز معامله گری

آپدیت های آموزشی همیشگی و رایگان

پشتیبانی از طریق تیکتینگ و تلگرام و تلفنی

بدون حاشیه و کاملاً کاربردی

عضویت در باشگاه دانش‌آموختگان آکادمی

مدرک قابل ترجمه از سازمان فنی و حرفه ای

پارسیان بورس

محتوای آموزشی دوره تابلوخوانی پیشرفته در بورس

جایگاه آموزش تابلو خوانی بورس

برررسی شاخص‌های مهم و کاربردی در تابلوی معاملات

پیش بینی سمت و سوی بازار با استفاده از داده‌های صفحه اصلی سایت Tsetmc

معرفی بخش ها و سربرگ های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

تعریف نکته‌ای از مچینگ معاملات

تعریف و تحلیل قیمت ها (دیروز، اولین، آخرین، پایانی) به سبک کندل استیک

الگوی ساعت و تحلیل روانشناسی آن

تفسیر تحلیلی تعداد معاملات

تفسیر تحلیلی حجم معاملات و حجم مبنا و میانگین حجم ماه

تفسیر تحلیلی از ارزش معاملات

تفسیر تحلیلی از ارزش بازار و تعداد سهام

تفسیر تحلیلی از بازه های قیمتی

تفسیر تحلیلی از سهام شناور و سربرگ سهامداران عمده

تشریح انواع وضعیت نماد

تحلیل جامع جدول خریداران و فروشندگان از منظر انواع اردرها و نکات بسیار کاربردی و رنج کشی

نوسان گیری

تحلیل نکته‌ای خرید و فروش اشخاص حقیقی و حقوقی

ورود و خروج پول

استفاده از سربرگ حقیقی و حقوقی

معاملات کد به کد

انواع تابلوی معاملات به همراه معاملات بلوکی

نگاه کاربردی به سربرگ سابقه

استفاده ابزاری از جدول قیمت، حجم در طول روز

الگوی تیک

نگاه کاربردی به بخش اطلاعات تکمیلی

نگاه کاربردی به بخش گروه و صنعت

تشریح سربرگ های مهم یک نماد

نصب افزونه کاربردی و تشریح آن به‌عنوان دستیار تحلیلی در تابلوی معاملات

تجزیه و تحلیل بازیگران بازار و یک سهم

پول هوشمند

سیگنال گیری از بخش برترین تقاضا

سیگنال گیری از بخش برترین عرضه

سیگنال گیری از بخش بیشترین حجم معاملات

سیگنال گیری از معاملات کد به  کد

سیگنال گیری از بخش سهامداران فعال هر نماد

سیگنال گیری از بخش تغییر سهامداران عمده

جمع بندی دوره و رفع اشکال بصورت نکته‌ای

دوره آموزش
تابلو خوانی
بورس

آکادمی پارسیان بورس

مدرسیــن این دوره
چه کسانی هستنــد؟

آموزش تخصصی بورس در مشهد | کلاس بورس در مشهد | آموزش تحلیل بنیادی در مشهد | آموزش تحلیل تکنیکال در مشهد | ثبت نام کد بورسی رایگان | پارسیان بورس

ابراهیم کامل نواب

مدرس و تحلیلگر رفتارشناسی بازار
مدرس دوره های تابلوخوانی بورس و فیلترنویسی پیشرفته
پارسیان بورس

نظر دانش آموختگان آکادمی پارسیان بورس

خانم شعبان زاده
خانم شعبان زاده
دانش آموخته دوره جامع آموزش بورس
00:00
00:00
1x
0.5x 0.75x 1x 1.25x 1.5x 1.75x 2x
پارسیان بورس
امین کوهستانی
امین کوهستانی
دانش آموخته دوره جامع آموزش بورس
00:00
00:00
1x
0.5x 0.75x 1x 1.25x 1.5x 1.75x 2x
پارسیان بورس
عبدالله فقیران
عبدالله فقیران
دانش آموخته دوره جامع آموزش بورس
00:00
00:00
1x
0.5x 0.75x 1x 1.25x 1.5x 1.75x 2x
پارسیان بورس
00:00
00:00
1x
0.5x 0.75x 1x 1.25x 1.5x 1.75x 2x
پارسیان بورس

ارائه مدرک فنی و حرفه ای و آکادمی پارسیان بورس

پس از پایان دوره آموزش تابلو خوانی بورس دانش پذیران می توانند با قبولی در آزمون سازمان فنی و حرفه ای کشور، گواهینامه رسمی و قابل ترجمه “معامله گری ارز های دیجیتال” فنی و حرفه ای را دریافت نمایند.

 • گواهینامه شرکت در دوره آموزشی
 • گواهینامه قبولی در دوره آموزشی
 • گواهینامه مهارت سازمان فنی و حرفه ای
گواهی نامه فنی و حرفه ای

تابلو خوانی یا تحلیل تکنیکال و بنیادی؟ کدام بهتر است؟

تابلو خوانی یا تحلیل تکنیکال و بنیادی؟ این سوالی است که ممکن است ذهن برخی از افراد را درگیر کند، در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که تفاوت تابلو خوانی با تحلیل تکنیکال و بنیادی در چیست و چرا آموزش تابلو خوانی بورس پیشرفته یک امر واجب است.

هنگامی که به تحلیل تکنیکال یک نماد می‌پردازیم، در حقیقت نمودار تغییرات قیمت آن را در گذشته بررسی می‌کنیم. در این روش، ما فقط تغییرات قیمت و حجم معامله سهم را داریم، اما با کمک تابلو خوانی، اطلاعات مهم بسیاری از جمله میزان عرضه و تقاضای سهام‌داران حقیقی و حقوقی، نسبت p بر e، قدرت خریدار و فروشنده و… را در کمترین زمان به‌دست می‌آوریم.

در روش تحلیل بنیادی نیز اطلاعات مهم زیادی را از وضعیت بنیادی شرکت به‌دست می‌آوریم، اما در این روش باید زمان بسیاری را صرف کنیم. در نتیجه، استفاده از تحلیل بنیادی در زمان‌های حساس، مثل تغییرات غیرمنتظره نمادها در یک روز معاملاتی، به‌کار ما نخواهد آمد و باید از آموزش تابلو خوانی بورس کمک بگیریم.

مفاهیم مقدماتی آموزش تابلوخوانی

با ورود به دنیای بازار سرمایه، تحلیل و درک وضعیت هر سهم از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این راستا، آشنایی با مفاهیم مقدماتی آموزش تابلوخوانی ابزاری حیاتی برای هر سرمایه‌گذار و معامله‌گر است.

در ادامه مطلب به طور خلاصه صفر تا صد آموزش تابلوخوانی می‌پردازیم و طبیعتاً هر یک از این مفاهیم آموزشی نیازمند توضیحات کامل‌تری است که در دوره «تابلوخوانی پیشرفته» آکادمی پارسیان بورس، خدمت شما عزیزان ارائه می‌گردد اما در این‌جا قصد داریم تا خیلی خلاصه و کاربردی و قابل فهم همه چیز را آموزش دهیم. پس ورود شما را به کلاس تابلوخوانی بورس خوش‌آمد می‌گوییم.

برررسی شاخص‌های مهم و کاربردی در تابلوی معاملات

در تابلوی معاملات بورس، شاخص‌های مختلفی وجود دارند که اطلاعات بسیار مهمی را درباره وضعیت بازار و عملکرد نمادها در بازار بورس و بازار فرابورس ارائه می‌دهند. در اینجا به بررسی برخی از شاخص‌های کلیدی و کاربردی که در تابلوی معاملات بورس مورد استفاده قرار می‌گیرند، پرداخته می‌شود:

برررسی شاخص‌های مهم و کاربردی در تابلوی معاملات

1. شاخص کل

 • این شاخص نمایانگر میانگین قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران است.
 • تغییرات در این شاخص بیانگر وضعیت عمومی بازار و روند سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد.
 • شاخص کل بورس تاثیر بسیاری بر رفتار سرمایه‌گذاران و تصمیمات سرمایه‌گذاری دارد.

2. شاخص هم‌وزن

 • در این شاخص، وزن تمامی شرکت‌ها در محاسبه یکسان است و تغییرات شاخص نشان‌دهنده وضعیت عمومی بازار بدون در نظر گرفتن اندازه شرکت می‌باشد.
 • تاثیر هر شرکت در این شاخص یکسان است و تغییرات قیمت سهام تمامی شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود.

3. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)

 • در این شاخص، وزن شرکت‌های بزرگ‌تر بیشتر است و تاثیر بیشتری بر روی این شاخص دارند.
 • تغییرات در این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران می‌باشد و سود نقدی شرکت‌ها در محاسبه این شاخص در نظر گرفته نمی‌شود.

4.   شاخص آزاد شناور

 • این شاخص بر مبنای تعداد سهام شناور موجود در بازار تعیین می‌شود و نقدشوندگی بیشتری دارد.
 • فقط ارزش سهامی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دارد و در حال معامله است در محاسبه این شاخص لحاظ می‌شود.

5. شاخص بازار اول و بازار دوم

شاخص بازار اول نمایانگر قیمت سهام شرکت‌های بازار اول بورس تهران و شاخص بازار دوم نیز قیمت سهام شرکت‌های بازار دوم است.

همه این شاخص‌ها نیز برای بازار فرابورس در صفحه اصلی سایت TSETMC ارائه شده است.

همچنین در صفحه اصلی سایت، در بخش بازار نقدی بورس تهران و هم در بازار نقدی فرابورس، دو جدول مشاهده می‌شود، که فهرستی از نمادهای بورسی و فرابورسی را می‌بینیم که روزانه بر اساس دو معیار «تاثیر بر شاخص» و «نمادهای پرتراکنش» مشخص می‌شوند.

6. تاثیر بر شاخص

این بخش نمادهایی را که بیشترین تاثیر را بر روی شاخص‌ها دارند نشان می‌دهد. اطلاعات در این بخش مهم است زیرا نمادهای با تاثیر بیشتر ممکن است بر جهت و روند بازار تأثیر بسزایی داشته باشند.

7. نمادهای پرتراکنش

در این قسمت، نمادهایی که حجم معاملات بالایی دارند و توجه بیش‌تری در بازار به آن‌ها شده، نمایش داده می‌شوند. همچنین، با کلیک بر روی هر یک از این سربرگ‌ها، نمادها بر اساس تاثیرگذاری و حجم معاملات، به ترتیب مرتب می‌شوند.

این شاخص‌ها و اطلاعات مرتبط با آن‌ها، برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بورس بسیار ارزشمند هستند و در فرآیند تحلیل و تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری نقش بسیار مهمی دارند.

پیش بینی سمت و سوی بازار با استفاده از داده‌های صفحه اصلی سایت  Tsetmc

در بازار سرمایه، تحلیل بنیادی (فاندامنتال) و تحلیل تکنیکال معروف هستند؛ اما برای معامله کردن و سرمایه‌گذاری در بورس ایران به عنوان یک ابزار کمکی و مهم، نیاز به علم تابلوخوانی و تفسیر صحیح داده‌های موجود در صفحه اصلی سایت Tsetmc احساس می‌شود. با استفاده از این دانش، ریسک سرمایه گذاری را کاهش می‌دهیم چون با روند بازار حرکت خواهیم کرد ضمن این‌که برای بررسی تکنیکال یک سهم لازم است یک ورودی درست و مطمئن داشته باشیم تا بتوانیم میان تعداد بسیار بالای سهم، با یک فیلترنویسی خوب و شخصی‌سازی شده نمادهای درست و ارزشمند را انتخاب کنیم و پس از آن با بررسی تکنیکال چارت نماد، نسبت به خرید سهم اقدام کنیم.

با استفاده از داده‌های سایت Tsetmc، به دنیایی از اطلاعات در مورد بازار سرمایه دسترسی پیدا می‌کنیم. این سایت اطلاعات مهمی را ارائه می‌دهد که اگر کسی کاملاً با آن آشنا باشد، می‌تواند به لایه‌های عمیقی از داده‌ها دست پیدا کند و ردپای پول هوشمند را شناسایی کند. این اطلاعات به ما کمک می‌کنند تا به عنوان سهامداران خرد همراه با سهامداران عمده و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی از سود بازار را کسب کنیم.

حجم اطلاعات موجود در سایت Tsetmc بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. اما شناخت این ابزار، آگاهی از اطلاعات موجود و استفاده اصولی از آن‌ها، کلید برنده شدن در بازار بورس است. بنابراین، باید بدانیم که این اطلاعات چه هستند، چگونه می‌توانیم به آن‌ها دست پیدا کنیم و بیشتر از همه، تجزیه و تحلیل این اطلاعات برگ برنده شما است. با تحلیل درست و منطقی این اطلاعات، می‌توانیم تصمیمات موثرتری در مورد معاملات خود بگیریم و در نهایت به یک تریدر موفق و سودآور تبدیل شویم.

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

وقتی در سایت tsetmc یک نماد را سرچ می‌کنیم با کلیک کردن روی نماد وارد صفحه تابلو نماد مورد نظر می‌شویم. صفحه «در یک نگاه» اطلاعات تابلوی سهم در روز معاملاتی را نشان ‌می‌دهد. اما در کنار این سربرگ، گزینه‌های دیگری نیز هستند. بخش‌ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی به شرح زیر است:

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

 1. پیام ناظر: در این بخش، پیام‌هایی که ناظران بازار برای سهامداران ارسال می‌کنند، در دسترس قرار می‌گیرد.
 2. سابقه: این بخش شامل سوابق مختلف مربوط به نماد مورد نظر می‌شود.
 3. اطلاعیه: در این بخش، اطلاعیه‌ها و اخبار مهم مرتبط با نماد مشاهده می‌شود.
 4. آگهی مجمع: آگهی‌ها و اعلامیه‌های مربوط به مجامع عمومی شرکت در این قسمت قرار می‌گیرد.
 5. تغییر وضعیت: در این بخش، تغییراتی که در وضعیت نماد اتفاق می‌افتد نمایش داده می‌شوند.
 6. شناسه: اطلاعات شناسایی مربوط به نماد مورد نظر در اینجا قرار می‌گیرد.
 7. هیات مدیره: اعضای هیأت مدیره شرکت معرفی می‌شوند، این اطلاعات می‌تواند شامل اسامی و سوابق اعضا باشد.
 8. سهامداران: در این قسمت، اطلاعات مربوط به سهامداران نمایش داده می‌شود، از جمله حجم سهام و سهامداران درصدی شرکت.
 9. EPS و DPS: اطلاعات مربوط به درآمد هر سهم (EPS) و سود پرداختی به سهامداران (DPS)  در این بخش قابل مشاهده است.
 10. آمارها: آمارهای مرتبط با عملکرد نماد در اینجا قرار می‌گیرد.
 11. ترازنامه و سود و زیان: اطلاعات مالی مانند ترازنامه، سود و زیان شرکت در این قسمت قابل دسترسی است.
 12. تولید و فروش: اطلاعات مربوط به تولید و فروش محصولات شرکت در اینجا نمایش داده می‌شود.
 13. پورتفوی و تصمیمات مجمع: اطلاعات مربوط به پورتفوی و تصمیمات گرفته شده در مجامع عمومی شرکت در این بخش مشاهده می‌شود.

در سربرگ «در یک نگاه» در صفحه تابلو نماد، اطلاعات مهم و کلیدی مربوط به نماد مورد نظر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • نام نماد و بازار: نمایش نام نماد و بازار مربوطه که در آن نماد معامله می‌شود.
 • قیمت‌های خرید و فروش: نمایش قیمت‌های خرید و فروش فعلی نماد به همراه تغییرات قیمت نسبت به قیمت پایانی روز قبل.
 • بازه‌های قیمتی: ارائه بازه‌های قیمتی که نماد در آن فعالیت می‌کند، از روزانه تا هفته و سال.
 • آمارهای معاملات: شامل تعداد معاملات، حجم معاملات، ارزش معاملات، ارزش بازار، تعداد سهام، حجم مبنا، درصد سهام شناور و میانگین حجم ماهیانه.

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

 • آخرین اطلاعات قیمت: نمایش آخرین اطلاعات قیمت و وضعیت فعلی نماد.
 • اطلاعات مالی: شامل EPS، P/E، P/E،P/S و سایر اطلاعات مالی مهم. در زیر هر یک از این موارد توضیح داده می‌شود:
  1. EPS سود هر سهم:EPS به معنای «سود هر سهم» است و نشان دهنده میزان سودی است که به هر سهم از سهام یک شرکت تعلق می‌گیرد. این معیار در پایان هر سال مالی محاسبه می‌شود، که پس از کسر مالیات از درآمد کل، سود خالص را مشخص می‌کند. با تقسیم سود خالص بر تعداد کل سهام شرکت، میزان درآمد هر سهم (EPS) به دست می‌آید. EPS یکی از معیارهای اصلی برای ارزیابی سودآوری شرکت است و معمولاً در تحلیل‌های سرمایه‌گذاری به کار می‌رود.
  2. P/E نسبت قیمت به درآمد:P/E به معنای «نسبت قیمت به درآمد» است و نسبت بین قیمت سهم و EPS شرکت است. این نسبت نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران برای هر واحد سود یا درآمد چقدر از قیمت سهم را پرداخت می‌کنند. P/E یکی از رایج‌ترین ابزارها برای ارزیابی ارزش سهم‌ها و تخمین سودآوری آتی است. مقایسه P/E یک سهم با P/E گروه می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد رشد سهم و ارزش آن فراهم کند.
  3. P/S قیمت به نسبت فروش:P/S به معنای «قیمت به نسبت فروش» است و نسبت بین قیمت سهم و درآمد یا فروش شرکت است. این نسبت نشان‌دهنده ارزش سهم به ازای هر واحد درآمد یا فروش می‌باشد. با افزایش درآمد فروش، ارزش سهم نیز معمولاً افزایش می‌یابد.

سربرگ‌های دیگر که در سمت چپ نام نماد قرار دارند شامل موارد زیر می‌شوند:

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

 1. نمودار تعاملی: نمایش چارت سهم که برای تحلیل تکنیکال از آن استفاده می‌شود. در گذشته از ایزی تریدر برای تحلیل سهم استفاده می‌شد اما اکنون با این ابزار دیگر نیازی به پلتفرم دیگر نخواهید داشت.

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

 1. اطلاعات تکمیلی: ارائه اطلاعات جزئی تر و تکمیلی مربوط به نماد که در تابلوخوانی مهم است.

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

 1. سابقه قیمت حجم: نمایش تاریخچه قیمت و حجم معاملات نماد.
 2. تهیه خروجی: این بخش به کاربران این امکان را می‌دهد تا اطلاعات تابلوی معاملات را به صورت فایل خروجی دریافت کنند و از اطلاعات برای تحلیل خود و استفاده در نرم‌افزارهای دیگر بهره‌برداری کنند.

تعریف نکته‌ای از مچینگ معاملات

مچینگ (Matching) یک فرآیند است که در بازارهای مالی به کار می‌رود. این فرآیند باعث ایجاد شرایط مناسب برای انجام معاملات و حفظ شفافیت و عدالت در بازارهای مالی می‌شود. در واقع، مچینگ به معنای تطبیق سفارشات خرید و فروش به گونه‌ای است که معاملات بین خریداران و فروشندگان به وقوع بپیوندد.

معرفی بخش ها و سربرگ‌های تابلوی معاملات بصورت نکته‌ای و کاربردی

در بورس، انواع مختلفی از مچینگ وجود دارد که بر اساس زمان و شرایط خاص اجرا می‌شوند:

 1. مچینگ اولیه: این نوع مچینگ در ابتدای ساعات کاری بازار اجرا می‌شود و هدف آن ایجاد تطابق بین سفارشات خرید و فروش ارائه شده توسط معامله‌گران است تا قیمت اولیه برای هر سهم مشخص شود.
 2. مچینگ بازگشایی: در ساعت ابتدایی بازار اتفاق می‌افتد. یعنی پس از بازگشایی بازار که ساعت 8:45 تا 9 صبح است. همچنین، این روند در مواقعی رخ می‌دهد که یک سهم پس از تعطیلی موقت (مانند برگزاری شفاف‌سازی گزارش‌های ماهانه یا تشکیل مجمع‌عمومی) در حال بازگشایی باشد. در این مرحله، سفارشات جدید ثبت شده و تطبیق داده می‌شوند.
 3. مچینگ نهایی: این نوع مچینگ در انتهای ساعات کاری بازار صورت می‌گیرد و هدف آن تطبیق سفارشات خرید و فروش به منظور مشخص کردن قیمت پایانی برای هر سهم است.

تعریف و تحلیل قیمت ها (دیروز، اولین، آخرین، پایانی) به سبک کندل استیک

تعریف و تحلیل قیمت‌ها (دیروز، اولین، آخرین، پایانی) به سبک کندل استیک به عنوان یکی از روش‌های مهم نمایش داده‌های بازار مالی استفاده می‌شود.. این کندل‌ها اطلاعاتی از قیمت‌های مختلف یک سهم در یک بازه زمانی مشخص را ارائه می‌دهند. در اینجا، اجزا یک نمودار شمعی یا کندل استیک را بررسی می‌کنیم.

 1. قیمت دیروز: این قیمت نشان‌دهنده قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل است.
 2. قیمت اولین معامله: این قیمت، قیمتی است که سهم برای اولین بار در روز معاملاتی در آن قیمت معامله می‌شود. این اطلاعات نشان‌دهنده جریان اولیه بازار و تغییرات اولیه در عرضه و تقاضا هستند.
 3. قیمت آخرین معامله: این قیمت، قیمتی است که سهم برای آخرین بار در طول یک روز معاملاتی در آن قیمت معامله می‌شود.
 1. قیمت پایانی: قیمت پایانی هر سهم در پایان جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود. این قیمت براساس میانگین وزنی از قیمت‌های معامله شده در طول جلسه معاملاتی، به همراه حجم معاملات انجام شده و حجم مبنا مشخص می‌شود.

تعریف و تحلیل قیمت ها (دیروز، اولین، آخرین، پایانی) به سبک کندل استیک

الگوی ساعت (الگوی تیک) و تحلیل روانشناسی آن

الگوی ساعت، یا همان الگوی تیک، یکی از الگوهای متداول در تابلوخوانی است که برای پیش‌بینی رفتارهای آینده سهم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگو بر اساس نحوه رفتار معامله‌گران و تغییرات قیمت‌ها در طول زمان تشکیل می‌شود.

الگوی تیک صعودی

در الگوی تیک صعودی، قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی سهم بیشتر است. این الگو نشان‌دهنده افزایش اعتقاد معامله‌گران به روند صعودی سهم است. هنگامی که این الگو در زمان‌های پایانی معاملات شکل می‌گیرد، به عنوان یک سیگنال خرید ممکن است مورد توجه قرار گیرد.

الگوی تیک نزولی

در مقابل، الگوی تیک نزولی هنگامی ایجاد می‌شود که قیمت آخرین معامله کمتر از قیمت پایانی سهم باشد. این الگو نشان‌دهنده نگرانی معامله‌گران از ادامه روند نزولی قیمت است و ممکن است به عنوان یک سیگنال فروش در نظر گرفته شود.

تحلیل روانشناسی

الگوی ساعت به عنوان یک ابزار تحلیلی همراه با تحلیل روانشناسی معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگو نه تنها نمایانگر تغییرات قیمتی است، بلکه واکنش‌ها و انگیزه‌های پشت آن نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با تحلیل روانشناسی معامله‌گران، می‌توان به درک عمیق‌تری از دلایل حرکت قیمت‌ دست پیدا کرد. انگیزه‌ها، احساسات و انتظارات معامله‌گران رفتارهای آینده قیمت‌ را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از این رو، به عنوان یکی از ابزارهای تحلیلی، الگوی ساعت (تیک) به همراه تحلیل روانشناسی، در تصمیم‌گیری معاملاتی و عملکرد سرمایه‌گذاران نقش مهمی دارد.

الگوی ساعت (الگوی تیک) و تحلیل روانشناسی آن

تفسیر تحلیلی بازار

تحلیل بازار یکی از مراحل اساسی در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و معاملاتی است. در این قسمت، به تفسیر تحلیلی از اجزای مختلف بازار در روش تابلوخوانی می‌پردازیم تا سرمایه‌گذاران قادر باشند بهترین تصمیمات را برای معاملات خود بگیرند.

تفسیر تحلیلی تعداد معاملات

تعداد معاملات یکی از عوامل مهم در تحلیل بازار است که به ما اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد. افزایش تعداد معاملات ممکن است نشان‌دهنده فعالیت بیشتر و تقاضای قوی باشد. در عوض، کاهش تعداد معاملات ممکن است نشان‌دهنده کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار باشد. اما باید این آیتم را در کنار حجم معاملات در نظر بگیریم.

تفسیر تحلیلی حجم معاملات و حجم مبنا و میانگین حجم ماه

حجم معاملات نشان‌دهنده میزان نقدینگی و فعالیت در بازار است. افزایش حجم معاملات ممکن است نشان‌دهنده علاقه بیشتر سرمایه‌گذاران به معامله و رونق در بازار باشد. مقایسه حجم معاملات با حجم مبنا و میانگین حجم ماه می‌تواند به تحلیل عملکرد بازار و تغییرات آن کمک کند.

 تفسیر تحلیلی از ارزش معاملات

ارزش معاملات نشان‌دهنده ارزش ریالی سهام مورد معامله است. افزایش ارزش معاملات ممکن است نشان‌دهنده افزایش اعتبار و اعتماد به بازار باشد، در حالی‌که کاهش آن ممکن است به کاهش اعتماد و نگرانی در بازار اشاره کند.

 تفسیر تحلیلی از ارزش بازار و تعداد سهام

ارزش بازار نشان‌دهنده ارزش کلی تمامی سهام موجود در بازار است. تحلیل ارزش بازار در ارزیابی روند بازار و جذابیت سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، مقایسه ارزش بازار با تعداد سهام موجود نشان‌دهنده ارزش هر سهم است.

 تفسیر تحلیلی از بازه های قیمتی

بازه‌های قیمتی نشان‌دهنده دامنه قیمتی که سهام در آن معامله می‌شود است. تحلیل بازه‌های قیمتی می‌تواند به تحلیل روند قیمت‌گذاری کمک کند و به سرمایه‌گذاران در اتخاذ تصمیمات مرتبط با خرید یا فروش سهام کمک کند.

 تفسیر تحلیلی از سهام شناور و سربرگ سهامداران عمده

تحلیل سهام شناور و سربرگ سهامداران عمده می‌تواند به شناخت فعالیت‌های سرمایه‌گذاران بزرگ و تاثیر آن‌ها بر بازار کمک کند. سهام شناور نشان‌دهنده سهامی است که در بازار قابل معامله هستند. همچنین، سربرگ سهامداران عمده نشان‌دهنده تعداد و میزان سهامی است که سرمایه‌گذاران عمده در اختیار دارند و می‌تواند به عنوان یک معیار برای نمایش قدرت و تأثیرگذاری این سهامداران در بازار استفاده شود.

بررسی بازار و معامله

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کاربردی تابلوخوانی بررسی بازار و معامله توسط اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در سهم است. در این‌جا با مفاهیمی کلیدی آشنا خواهید شد که اگر در بازار بورس فعالیت کرده باشید یا در کانال‌ها و فضاهای بورسی وقت گذرانده باشید حتما با کلیدواژه‌هایی مثل کد به کد کردن، پول هوشمند، قدرت خریدار و فروشنده برخورد کرده‌اید. در این قسمت به این موارد خواهیم پرداخت.

تحلیل نکته‌ای خرید و فروش اشخاص حقیقی و حقوقی

خرید و فروش اشخاص حقیقی و حقوقی در تابلوخوانی یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه کرد و در تحلیل یک سهم به نکات مربوط به آن توجه نمود. نکته اساسی در تحلیل تعیین کننده‌ی روند قیمتی سهام و رفتار بازار می‌باشد.

 1. تفکیک نقش افراد حقیقی و حقوقی: در تحلیل نقش افراد حقیقی و حقوقی، مهم است که دانسته شود هر کدام چه تأثیری بر روی بازار دارند. افراد حقیقی معمولاً بر اساس تحلیل‌های کوتاه‌مدت و عوامل غیرفنی سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی که افراد حقوقی به طور عمده بر اساس تحلیل‌های بلندمدت و دارایی‌های کلان سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 2. تعیین جهت حرکت بازار: خرید و فروش افراد حقیقی و حقوقی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی جهت حرکت بازار باشد. افزایش خرید افراد حقوقی ممکن است نشان‌دهنده‌ی اعتماد به رشد آینده بازار باشد، در حالی که فروش افراد حقوقی ممکن است به نگرانی‌هایی در مورد آینده اشاره کند.
 3. تاثیر بر حجم معاملات و نرخ رشد: خرید و فروش افراد حقیقی و حقوقی می‌تواند تاثیر زیادی بر حجم معاملات و نرخ رشد بازار داشته باشد. به طور کلی، افراد حقیقی ممکن است نقش بزرگی در حجم معاملات داشته باشند، در حالی که افراد حقوقی ممکن است تأثیر بیشتری بر روی نرخ رشد داشته باشند.
 4. تشخیص الگوهای بازار: با تحلیل خرید و فروش افراد حقیقی و حقوقی، می‌توان الگوهای بازار را تشخیص داد و بهترین زمان برای ورود یا خروج از بازار را شناسایی کرد.

البته صحت موارد بالا مطلق نیست و همیشه چنین تحلیل و برداشتی صادق نیست. نکته مهم دیگر قدرت خریدار به فروشنده است که از تقسیم حجم سهم معامله شده بر تعداد خریداران و فروشندگان به دست می‌آید. این دو عدد که به ترتیب قدرت خریدار و قدرت فروشنده نام دارد معیاری برای تشخیص قدرت بازار در سهم است که به ما نشان می‌دهد سهم میل به نزول دارد یا صعود. لازم به یادآوری است که در بحث تابلوخوانی بسیاری از پارامترها وجود دارد و ما باید مجموع این عوامل راردر نظر بگیریم.

ورود و خروج پول و تحلیل پول هوشمند

ورود و خروج پول به بازار سرمایه یکی از عوامل کلیدی در تحلیل و پیش‌بینی رفتار سهم‌ها و بازارهاست. این فرآیند بیانگر جریان نقدینگی و سرمایه‌گذاری در سهم‌ها می‌باشد که می‌تواند تأثیر مستقیم بر قیمت‌ها و روند بازارها داشته باشد. یکی از اهمیت‌های بالای ورود و خروج پول در تحلیل بازارها، مربوط به پدیده «پول هوشمند» است.

تحلیل پول هوشمند

پول هوشمند نقدینگی است که توسط سرمایه‌گذاران کلان و بازیگران اصلی بازار سرمایه به سهم تزریق یا از آن خارج می‌شود. این پول هوشمند معمولاً توسط افراد و صندوق سرمایه‌گذاری و سازمان‌هایی با حجم سرمایه بالا به بازار وارد می‌شود و توانایی آن‌ها در تحت‌تأثیر قرار دادن قیمت‌ها و جهت‌دهی به رفتار بازار را نشان می‌دهد.

شاخص ها و فیلترها

برای تحلیل ورود و خروج پول به بازار، می‌توان از شاخص‌ها و فیلترهای مختلفی استفاده کرد. از جمله مهم‌ترین فاکتورها می‌توان به حجم معاملات اشاره کرد. افزایش ناگهانی حجم معاملات ممکن است نشانگر ورود نقدینگی به سهم یا بازار باشد. با استفاده از فیلترنویسی می‌توان برای تشخیص این حجم معاملات استفاده نمود. برای مثال، فیلتری که حجم معاملات روزانه را برابر چند برابر میانگین حجم هفته‌ای قرار دهد، ممکن است نشانگر ورود نقدینگی باشد. آن‌چه که در تابلوخوانی ارائه می‌شود همگی قابلیت فیلترنویسی دارند و باعث می‌شود هم برای نوسان‌گیری و هم پیدا کردن موقعیت‌های معاملاتی مناسب با استفاده از این فیلترها سهام خوب بازار را شناسایی کنیم.

تحلیل تکنیکال و بنیادی

تحلیل تکنیکال نیز ابزاری قدرتمند برای تحلیل ورود و خروج پول می‌باشد. اندیکاتورهایی مانند شاخص جریان نقدینگی (MFI) که حجم معاملات را با رفتار قیمت‌ها ترکیب می‌کند، می‌تواند الگوها و نقاط ورود و خروج نقدینگی را نمایان کند. همچنین، تحلیل بنیادی شامل بررسی عوامل اقتصادی، مالی و سیاسی نیز می‌تواند نقش مهمی در تحلیل ورود و خروج پول داشته باشد.

ورود و خروج پول به بازار سرمایه و تحلیل پول هوشمند از جوانب حیاتی تحلیل بازارهاست. با استفاده از شاخص‌ها، فیلترها و روش‌های مختلف تحلیلی، سرمایه‌گذاران می‌توانند الگوها و رفتارهای نقدینگی را شناسایی کرده و تصمیمات بهتری در مورد سرمایه‌گذاری خود اتخاذ کنند.

معاملات کد به کد

معاملات کد به کد یکی از موضوعات مهم در بحث تابلوخوانی در بازار بورس است. در این نوع معاملات، حجم زیادی از سهام در یک زمان مشخص و با یک قیمت ثابت معامله می‌شود. این حجم بالا و قیمت ثابت معاملات، نشانگر نوع خاصی از عرضه و تقاضا در بازار است.

انواع معاملات کد به کد

 1. کد به کد حقیقی به حقوقی: تعداد زیادی از سهام با حجم بالا از یک کد حقیقی به کد حقوقی منتقل می‌شود. این معاملات ممکن است به عنوان سیگنال فروش تلقی شود.
 2. کد به کد حقوقی به حقیقی: تعداد زیادی از سهام با حجم بالا از یک کد حقوقی به کد حقیقی منتقل می‌شود. این معاملات ممکن است به عنوان سیگنال خرید تلقی شود.

تشخیص معاملات کد به کد

برای تشخیص معاملات کد به کد، باید به تغییرات حجم معاملات توجه کرد و در صورت افزایش ناگهانی حجم، مراحل بعدی معاملات را بررسی کرد. بخش اطلاعات تکمیلی و ریزمعاملات در تابلو بورس اطلاعات مفیدی در این زمینه فراهم می‌کند.

در معاملاتی که به صورت کد به کد حقیقی به حقیقی است نسبت‌های بین خریدار و فروشنده مهم می‌شود. به این صورت که اگر نسبت حجم معاملات فروش (مثلا حجم معامله شده تقسیم بر تعداد فروشندگان) بزرگتر از نسبت حجم خریداران (یعنی حجم معامله تقسیم بر تعداد خریداران) باشد سیگنال فروش است و بالعکس آن سیگنال خرید می‌دهد. از این نوع معاملات می‌توان به عنوان یک اطلاعات تکمیلی همراه با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در انجام معاملات استفاده کرد.

معاملات بلوکی

معاملات بلوکی جزو نوعی از معاملات در بازار سرمایه هستند که در آن‌ها حجم قابل توجهی از سهام یک شرکت به صورت یکجا و در یک زمان معین معامله می‌شود.

برخلاف معاملات عادی که محدودیت‌هایی در حجم و قیمت داشته دارند، معاملات بلوکی به دلیل حجم بالای سهام مورد معامله و عدم وابستگی به محدودیت‌های مربوط به حجم یا قیمت، به طور کلی آزادانه انجام می‌شوند. هر دو دسته سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی اجازه دارند در این نوع معاملات شرکت کنند.

معمولاً معاملات بلوکی برای انجام آن‌ها نیاز به هماهنگی قبلی بین طرفین دارد، زیرا معامله بر روی حجم بالایی از سهام انجام می‌شود. این هماهنگی می‌تواند توسط کارگزار یا توسط طرفین مستقیماً صورت گیرد.

در سایت TSETMC، نماد شرکت‌هایی که معاملات بلوکی بر روی آنها صورت گرفته است، دارای عدد 2 در جلوی نماد هستند. با دیدن نمادی که عدد 2 در جلوی آن قرار دارد، می‌توانید معاملات بلوکی را تشخیص داده و آن‌ها را مشاهده کنید.

انواع تابلوی معاملات

تابلوهای معاملاتی در بورس و فرابورس به منظور دسته‌بندی و ارائه اطلاعات مربوط به انواع اوراق بهادار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازار بورس دارای تابلوهای: بازار اول و بازار دوم است. بازار اول هم دو دسته است: تابلوی اصلی و تابلو فرعی.

بازار فرابورس هم 5 تابلو دارد: بازار اول، بازار دوم، بازار سوم ( بازار معاملات خاص)، بازار چهارم (بازار ابزارهای نوین مالی) و بازار پایه. که بازار پایه خود دارای سه تابلو است شامل: تابلو زرد، تابلو نارنجی، تابلو قرمز.

شرایط پذیرش شرکت‌ها در این تابلوها شامل مواردی مانند سودآوری، سرمایه ثبت شده، شناوری سهام، و شفافیت اطلاعات می‌باشد. به این ترتیب:

تابلو اصلی و تابلو فرعی بورس

  • شرکت‌هایی که می‌خواهند در تابلو اصلی و فرعی بورس پذیرفته شوند، باید شرایط سودآوری معینی را داشته باشند و حداقل سرمایه ثبت شده مشخصی را در اختیار داشته باشند.
  • همچنین، میزان شناوری سهام نیز باید بالاتر از حداقل مقرر برای این تابلوها باشد.

تابلوهای فرابورس

  • در تابلوهای فرابورس، شرکت‌ها نیازمند داشتن حسابرسی شده برای صورت‌های مالی خود هستند.
  • همچنین، شرکت‌ها باید به طور مداوم اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی خود را گزارش دهند و هرگونه تاخیر یا عدم ارائه اطلاعات ممکن است باعث عدم پذیرش در این تابلوها شود.

تابلوهای بازار پایه

  • در تابلوهای بازار پایه، شرایط پذیرش بسیار ساده‌تر است و شرکت‌ها نیاز به داشتن حسابرسی شده برای صورت‌های مالی خود ندارند.
  • با این حال، وجود مواردی مانند ورشکستگی یا عدم ارائه اطلاعات مالی ممکن است باعث عدم پذیرش یا حذف شرکت از این تابلوها شود.

بنابراین، شرایط پذیرش شرکت‌ها در تابلوهای مختلف بورس و فرابورس بستگی به نوع تابلو، معیارهای مالی، و الزامات شفافیت اطلاعات مربوط به هر تابلو دارد.

نصب افزونه کاربردی و تشریح آن به‌عنوان دستیار تحلیلی در تابلوی معاملات

می‌توان از برخی ابزارها و سایت‌هایی که در ایران در زمینه تابلوخوانی اطلاعاتی ارائه می‌دهند استفاده کرد. مثلا سایت تابلوخوانی نمونه ای از این سایت ها است. و یا میتوان با فیلترنویسی همه اطلاعاتی که تا الان راجع به تابلوخوانی از آن ها صحبت کردیم، استفاده کنیم. مزیت فیلترنویسی این است که دقیقا سهام مورد نظر متناسب با استراتژی معاملاتی ما به دست می آیند و اطلاعات آن یونیک و مخصوص ماست و شاید در جست وجوی سهم به ما کمک بیشتری کند. البته استفاده از این ابزارها مثل افزونه وسهام و نیز خروجی اطلاعاتی که از سایت های دیگر در بحث تابلوخوانی به دست می‌آید می تواند به ما در تدوین استراتژی برای تجریه و تحلیل داده های به دست امده کمک کند. در ادامه به افزونه وسهام می‌پردازیم که در زمینه تابلوخوانی اطلاعات خوبی در اختیار سهامداران و معامله‌گران قرار می‌دهد.

نصب افزونه وسهام به‌عنوان دستیار تحلیلی در تابلوی معاملات

افزونه وسهام یک ابزار کاربردی است که به عنوان یک دستیار تحلیلی در تابلوی معاملات بورس عمل می‌کند. این افزونه امکانات متنوعی ارائه می‌دهد که به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کمک می‌کند تا وضعیت بازار را به دقت تحلیل کرده و تصمیم‌گیری‌های بهتری را در مورد معاملات خود انجام دهند.

یکی از مزایای اصلی افزونه وسهام، سهولت در نصب و استفاده آن است. کاربران می‌توانند به راحتی این افزونه را در مرورگرهای مختلف خود نصب کرده و به سرعت با استفاده از امکانات آن آشنا شوند.

با نصب این افزونه، کاربران قابلیت‌های متنوعی را در اختیار دارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا بهترین تصمیمات را در مورد معاملات خود بگیرند. به عنوان مثال:

 • قابلیت مشاهده حجم‌های مشکوک در سابقه سهم به کاربران این امکان را می‌دهد تا استراتژی‌های مناسبی را برای مدیریت معاملات خود در نظر بگیرند.
 • با مشاهده اطلاعات کلی سهامداران عمده، کاربران می‌توانند جریان تغییرات سهم و سهامداران بزرگ شرکت را به دقت مشاهده کنند و از آن به عنوان یک راهنمای مهم برای تصمیم‌گیری‌هایشان استفاده کنند.
 • قابلیت‌های دیگری همچون مشاهده ورود و خروج پول حقیقی، قدرت خریدار و فروشنده، و نمودارهای تحلیلی مختلف، به کاربران امکان می‌دهد تا وضعیت بازار را به دقت بررسی کرده و استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

با در نظر گرفتن این همه امکانات و سادگی استفاده از افزونه وسهام، استفاده از آن به عنوان یک دستیار تحلیلی در تابلوی معاملات بورس برای سرمایه‌گذاران بسیار ارزشمند است و می‌تواند بهبود قابل توجهی در تصمیم‌گیری‌هایشان داشته باشد.

سیگنال گیری

در فرآیند سرمایه‌گذاری در بورس، با استفاده از تابلوخوانی می‌شود سیگنال‌های خوبی برای انتخاب سهم به دست بیاوریم. سیگنال‌گیری در این روش به سادگی اتفاق می‌افتد و شما را از وابسته بودن به کانال‌ها و سایت‌های سیگنال فروشی بی‌نیاز می‌کند.  از آنجا که این سیگنال‌ها می‌توانند به موفقیت یا شکست ما تاثیر بگذارند، باید با دقت بیش‌تری به آن‌ها توجه کرد و سهم‌هایی که از خروجی فیلتر تابلوخوانی به دست می‌آید باید با روش‌های دیگر مثل تحلیل تکنیکال و بنیادی بررسی شود. در ادامه به بررسی برخی از این سیگنال‌ها به صورت خلاصه از بخش‌های مهم تابلوی معاملات می‌پردازیم:

سیگنال گیری از بخش برترین تقاضا

زمانی که یک نماد در بخش برترین تقاضا قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید آن نماد افزایش یافته است. این ممکن است به نشانه افزایش قیمت و یا فعالیت مثبت در بازار باشد.

سیگنال گیری از بخش برترین عرضه

وقتی یک نماد در بخش برترین عرضه قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که عرضه برای فروش آن نماد افزایش یافته است. این می‌تواند به نشانه کاهش قیمت و یا فعالیت منفی در بازار باشد.

سیگنال گیری از بخش بیشترین حجم معاملات

زمانی که حجم معاملات یک نماد در بخش بیشترین حجم معاملات افزایش می‌یابد، ممکن است نشان دهنده افزایش توجه و فعالیت سرمایه‌گذاران به آن نماد باشد.

سیگنال گیری از معاملات کد به کد

وقتی که معاملات به صورت کد به کد در تابلوی یک سهم مشاهده شد، ممکن است نشانگر تغییر و تحولاتی در سهم باشیم و با دقت بیش‌تری وضعیت نماد را باید دنبال کرد.

سیگنال گیری از بخش سهامداران فعال هر نماد

آنالیز سهامداران فعال هر نماد می‌تواند نشان‌دهنده ارتباط‌ها و تغییرات در جریان سرمایه‌گذاری باشد.

سیگنال گیری از بخش تغییر سهامداران عمده

تحلیل تغییرات در سهامداران عمده می‌تواند نشان دهنده تغییرات در سهامداران اصلی و نقش آن‌ها در جهت‌دهی بازار باشد. این بخش از قسمت سهامداران در صفحه نماد قابل بررسی است. خرید یا فروش سهامداران عمده سهم سیگنال هشدار در سهم است.

با توجه به این سیگنال‌ها و نکات، می‌توان استراتژی‌های موثرتری برای معاملات در بازار سرمایه تدوین کرد و تحلیل دقیق‌تری از رفتار بازار داشت.

تا این‌جا تلاش شد بخش کوچکی از مطالبی که قرار است در این دوره آموزشی بیاموزید به شما عزیزان ارائه گردد. حال وقت آن است که با دوره « آموزش تابلوخوانی مقدماتی تا پیشرفته » آکادمی پارسیان بورس آشنا شوید.

پارسیان بورس
سوالات متداول دوره آموزش تابلو خوانی بورس

این دوره برای افراد زیر مناسب است:

 1. افرادی که علاقه به معاملات کوتاه مدت دارند.
 2. افرادی که می خواهند نرخ برد معاملات خود را افزایش دهند.
 3. افرادی که علاقه دارند با تابلوخوانی به یک واچ لیست معاملاتی برسند.

در دوره تابلوخوانی، صفر تا 100 مفاهیم تابلوخوانی آموزش داده می شود و به هیچ گونه دانش قبلی نیاز ندارید. همچنین این دوره شامل تکنیک‌ها و ترفندهایی است که بصورت کاملاً کاربردی می‌توانید در معاملات خود از آن‌ها استفاده نمایید.

بله، در این دوره نحوه نوسانگیری روزانه با توجه به تابلوی معاملاتی را آموزش می‌بینید.

در صورت کسب نمره قبولی در آزمون سازمان فنی و حرفه ای، مدرک بین المللی تابلوخوانی در بورس اوراق بهادار را دریافت خواهید کرد که یکی از معتبرترین مدارک دنیا می باشد.

بله، پشتیبانی دانش آموختگان از طریق سیستم تیکتینگ و به صورت همیشگی انجام می شود و علاوه بر آن آپدیت های آموزشی بصورت رایگان در پنل کاربری آن ها قرار می گیرد.

ثبت نام در دوره
تابلو خوانی بورس
غیرحضوری

۱,۱۹۶,۰۰۰
۱,۱۹۶,۰۰۰
ثبت‌نام در دوره

درخواست مشاوره
و رزرو دوره حضوری

تاریخ برگزاری
متعاقبا اعلام خواهد شد

ثبت‌ درخواست
درخواست شما با موفقیت ثبت شد.

مقاله‌های پیشنهادی


اطلاعات دوره آموزش تابلو خوانی در بورس
⭐شیوه برگزاری حضوری و غیرحضوری
⏳مدت آموزش 12 ساعت
⏱پشتیبانی دوره همیشگی و رایگان
🧑‍🏫اساتید دوره مهندس ابراهیم کامل نواب
5

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • جابر ناصری
  16 اردیبهشت 1401 16:25

  دوره آموزش تابلوخوانی پیشرفته آکادمی پارسیان بورس به نظر من بهترین دوره در ایران هستش، چون من واقعا اطلاعاتی از بورس ایران و نحوه تابلوخوانی در آن نداشتم ولی این دوره به من کلی کمک کرد تا در کسب و کارم پیشرفت داشته باشم و به صورت کاملا حرفه ای وارد بازار های مالی و مخصوصا بورس ایران بشم.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   16 اردیبهشت 1401 16:30

   ممنون از شما بابت دلگرمیتون 🌹

   پاسخ
  • سلام ، سوال دارم ، آیا آموزشها کاربردی هستند ؟ نکات کلیدی و فوت و فنها بیان میشه ؟

   پاسخ
   • مدیر سایت
    21 اسفند 1401 16:43

    سلام دوست عزیز
    بله تمامی آموزش های دوره تابلوخوانی بصورت کاملاً کاربردی هستش و تمامی نکات کلیدی ارائه شده است.

    پاسخ
 • اسفندیار خسروی
  10 شهریور 1401 04:41

  من هنوز آموزشی ندیده ام اما سرفصلهای که عنوان کرده‌اند را متفاوت دیدم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

طراحی و توسعه توسط