نسبت P/S چیست؟

نسبت P/S چیست؟

نسبت P/S چیست؟

آموزش بورس و مفاهیم بنیادی بورس همیشه برای سرمایه گذاران بورس لازم است. یکی از نسبت های مهم در فهرست آموزش های تحلیل بنیادی نسبت P/S است. برای سرمایه گذاران در بازار سهام، تعیین اینکه سهام بالاتر و یا کم تر از ارزش ذاتی خود قیمت گذاری شده است، از اهمیت بالایی برخوردار است. ارزش ذاتی براساس محاسبات یا درک ارزش شرکت است، به طوری که با درنظر گرفتن تمام فاکتورها و تحلیل فاندامنتال انجام می شود. ارزش ذاتی ممکن است بالاتر و یا به طور کلی متفاوت تر از ارزش فعلی سهام یا قیمت بازار باشد

نسبت P/S چیست ؟ | آموزش تخصصی بورس در مشهد | کلاس بورس در مشهد | آموزش تحلیل بنیادی در مشهد | آموزش تحلیل تکنیکال در مشهد

چرا محاسبه نسبت P/S اهمیت دارد ؟

یک سرمایه گذار باید ارزش واقعی شرکت و قیمت سهم آن را بداند تا بتواند با قیمت فعلی آن سهم در تابلو  مقایسه کند و در نهایت تصمیم ورود به سهم را با خیالی آسوده تر اخذ کند . سرمایه گذار باید اطلاعات بنیادی شرکت و صورت های مالی دوره ای که در سایت کدال منتشر میشود را بررسی کند و ببیند اصلا سهم ارزش خرید دارد یا نه ،اصلا عملکرد شرکت در سال گذشته چگونه بوده است ،شرکت برای سال جاری یا آینده چه برنامه ای دارد و… بعد وارد سهم شود .

کن فیشر” معتقد است این نسبت به شما می گوید برای هر دلار فروش سالانه چقدر هزینه می کنید.

مثلا برای یافتن ارزش دفتری شرکت باید به تراز نامه آن نگاه کنید در جای از تراز نامه واژه حقوق صاحبان سهم آورده شده است. که در واقع اختلاف بین دارایی ها و بدهی های شرکت است . یا ارزش شرکت را میتوانید از ضرب کردن تعداد سهام در قیمت روز حساب کنید که به این مورد ارزش بازار شرکت میگویند یا مثلا ارزش ذاتی شرکت که بیانگر این است که اگر امروز کل دارایی های شرکت را بفروشیم چه مقدار ارزش دارد و این ارزش واقعی شرکت است .هرچه شرکت توانایی تولید ثروت بیشتری داشته باشد  حتما مشتری بیشتری دارد به همین خاطر بسیاری از سرمایه گذاران علاوه بر وضعیت قبلی و فعلی شرکت  ، ثروت آفرینی شرکت و موانع آن را بررسی خواهند کرد.

یکی از شاخص های مهم برای تعیین ارزش ذاتی سهام  ،  نسبت P/S است.

نحوه محاسبه نسبت قیمت به فروش یا P/S

برای محاسبه نسبت P/S می توان با بررسی صورت های مالی آن شرکت مبلغ فروش خالص (درآمد عملیاتی ) شرکت را در آن دوره مالی بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کرد ، عدد بدست آمده ، سود به ازای هر سهم است ، سپس قیمت روز هر سهم را بر این عدد تقسیم میکنیم ، این عدد P/S یا نسبت “قیمت به فروش” نام دارد.

مقدار پایینِ نسبت، بیانگر سهام ارزان و مقدار بالای آن، نشان دهنده گران بودن سهام است.

 

حتما بخوانید :

 

 

 

پیشنهاد

  • ما در آکادمی پارسیان بورس با تجربه فعالیت چندین ساله در بازار بورس و برگزاری کلاس های آموزشی بورس به شما پیشنهاد میکنیم با شرکت در ورکشاپ های رایگان آشنایی با بورس ، اولین گام های ورود به بورس را بردارید ، برای اطلاع بیشتر و ثبت نام اینجا کلیک کنید.
  • امیدواریم که حداکثر استفاده ممکن از این مقاله آموزشی را برده باشید ، در صورت تمایل می توانید برای ثبت نام دوره های جامع آنلاین و حضوری از این لینک اقدام کنید.
  • آکادمی تخصصی پارسیان بورس – مرکز برگزاری کلاس بورس در مشهد

اینستاگرام پارسیان بورس