آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم )

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم )

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم ) : در این مقاله آموزشی که به صورت اختصاصی توسط تیم تولید محتوای آکادمی پارسیان بورس تهیه و تنظیم شده است ، به بررسی خلاصه وار فصل ششم کتاب کانسلیم نوشته ویلیام جی اونیل می پردازیم . کانسلیم (CANSLIM) کوتاه شده یک روش درآمدزا در بازار سهام است که ویلیام اونیل آن را ابداع کرده است. فصل ششم این کتاب به بررسی پارامتر “نهاد پشتیبان” { یا همان حرف I در عبارت کانسلیم } پرداخته است.

 

حتما بخوانید :

آموزش کانسلیم ( فصل 1 و 4 کتاب کانسلیم )

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم )

Institutional Sponsership | نهاد پشتیبان

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم )

حمایت های نهادی

 • یک حمایت کوچک اثرات بزرگی در بر دارد

برای بالارفتن عرضه، باید تقاضا زیاد شود و تاکنون بزرگترین منبع تقاضا، خریداران نهادی بوده است.

 • نکته:

سرمایه گذار موفق باید بتواندحامیان نهادی بهتر و قوی تر و با عملکرد بهتر را شناخته و سهام آن را در اولویت بالاتر قرار دهد. من نام این کار را تحلیل کیفیت حمایت می نامم.

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم )

 • حامی نهادی به چه معناست؟

حامی نهادی می تواند صندوق سرمایه گذاری، پس انداز بازنشستگی شرکت ها، شرکت های بیمه، مشاوران سرمایه گذاری بزرگ، صندوق های پوشش خطر ادارات امانی بانکی، یا موسسات دولتی، خیریه و آموزشی باشد.

 • معمولا عملکرد ۱۲ ماه گذشته به علاوه عملکرد دوره ۲ تا ۵ ساله اخیر حامیان نهادی بهترین شاخص برای ارزیابی است. با این وجود با جابجایی مدیران کلیدی سبدگردان ممکن است تغییرات عظیمی در نتایج ایجاد شود. مدیران نهادی به طور پیوسته جایگزین و جابجا می شوند.
 • اگر سهمی از حامی نهادی برخوردار نباشد، شانس ضعیف شدن عملکرد آن وجود دارد.
 • قابلیت عرضه در بازار روزانه یکی از بزرگترین مزایای داشتن سهم است.بازار مسکن کمتر نقد بوده و هزینه های آن زیاد است. حامیان نهادی به قابلیت عرضه در بازار و نقدشوندگی سهم کمک می کنند.
 • تعداد زیاد سهامدارن نهادی

ممکن است یک سهم حامیان نهادی زیادی داشته باشد. این مفهوم به معنای سهمی است که مالکیت نهادی آن بیش از حد باشد. به طور کلی، افزایش  بیش از حد مالکیت نهادی چیز خوبی نیست زیرا بدین معناست که درصورت بروز مشکل و خبر بدی در شرکت، حجم فروش بالقوه بسیار زیادی به بازار تحمیل خواهد شد.

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم )

 • نکته :

۵۰ شرکت برتر و بیشتر سهامی که مالکیت آن ها عمدتا در اختیار نهادهاست معمولا از عملکرد ضعیف و خطرات بالقوه زیادی برخوردارند.

 • تجربه دیگری از اشتباهات سرمایه گذارن

افراد حرفه ای مانند مردم عادی دوست دارند در افت قیمت ها خرید کنند. آن ها نیز اشتباه کرده و زیان می کنند. از بسیاری از جهات نهادها مانند افراد عادی عمل می کنند. سازمان های مدیریت سرمایه هم از تصمیم گیرندگان واقع بین و باتجربه برخوردارند و هم از مدیران و تحلیلگران ضعیف و غیر واقع بین.

 • نکته :

در نتیجه اینکه برای یک سهم چند سرمایه گذار نهادی وجود دارد مهم نیست. مهم آن است که کدام یک از حامیان نهادی  قوی سهم خاصی را در سه ماهه گذشته خریداری کرده است.تنها نکته مهم در مورد تعداد حامیان نهادی، روند آن طی سه ماهه اخیر است. آیا تعداد حامیان نهادی افزایش یافته یا کاهش؟

 • به خریدهای جدید در سه ماهه قبل توجه کنید

آموزش کانسلیم ( فصل ۶ کتاب کانسلیم ) : خرید های نهادی در سه ماهه اخیر از بیشترین اهمیت برخوردار است. گزارش خرید های فوق معمولا شش هفته پس از پایان سه ماهه مورد نظر منتشر می شوند.

گزارش های منتشره از ارزش زیادی برای کسانی که خواهان انتخاب های هوشمندانه و به موقع هستند برخوردار است.

 • نکته :

در نتیجه وظیفه شما جداسازی خریدهای نهادی هوشمندانه  و آگاهانه از خریدهای نادرست و اشتباه است.

معاملات نهادی معمولا از ۱۰۰۰ سهم تا ۱۰۰ هزار سهم و به بالا انجام می شود.در بیشتر شرکت های پیشگام، معاملات نهادی ۷۰ درصد کل معاملات را در بر می گیرد.

نتیچه گیری :

به طور خلاصه سهمی را بخرید که حداقل از چند حامی نهادی با عملکرد بهتر از عملکرد میانگین بازار برخوردار باشند.

آموزش بورس در مشهد – آکادمی تخصصی پارسیان بورس

آموزش بورس در مشهد – آکادمی تخصصی پارسیان بورس

 

پیشنهاد

 • ما در آکادمی پارسیان بورس با تجربه فعالیت چندین ساله در بازار بورس و برگزاری کلاس های آموزشی بورس به شما پیشنهاد میکنیم با شرکت در ورکشاپ های رایگان  آشنایی با بورس ، اولین گام های ورود به بورس را بردارید ، برای اطلاع بیشتر و ثبت نام اینجا کلیک کنید.
 • امیدواریم که حداکثر استفاده ممکن از این مقاله آموزشی را برده باشید ، در صورت تمایل می توانید برای ثبت نام دوره های جامع آنلاین و حضوری از این لینک اقدام کنید.
 • آکادمی تخصصی پارسیان بورس – مرکز برگزاری کلاس بورس در مشهد

اینستاگرام پارسیان بورس