تادیه سهام چیست؟ آشنایی با انواع روش‌های تادیه
آکادمی پارسیان بورس
آکادمی پارسیان بورس

تادیه سهام چیست؟ آشنایی با انواع روش‌های تادیه

همانطور که می‌دانید در هر روز به تعداد طرفداران بازار‌های مالی افزوده می‌شود و بسیاری از افراد در تلاش هستند تا از این بازار پویا کسب درآمد کنند. این نکته را در نظر داشته باشید هر شخص که تصمیم دارد در بورس و بازار‌های مالی فعالیت کند باید با اصطلاحات موجود در این زمینه آشنا شود. یکی از این اصطلاحات تادیه سهام است. در ادامه بهتر است ذکر کنیم با مطالعه این مقاله با تادیه سهام به صورت آشنا خواهید شد و از مواردی همچون مفهوم سهام تأیید نشده، روش‌های تادیه سهام در شرکت، تأثیر تادیه سهام بر افزایش سرمایه شرکت و … مطلع خواهید شد.

تادیه سهام چیست؟

تادیه سهام، یکی از مراحل مهم تشکیل و فعالیت شرکت‌ها است. توجه داشته باشید شرکت‌ها برای تامین منابع مالی خود، از جمله برای شروع کار یا توسعه کسب‌وکار، می‌توانند اقدام به عرضه سهام خود به عموم مردم کنند. این عرضه سهام، از طریق پذیره‌نویسی انجام می‌شود. در فرآیند پذیره‌نویسی، متقاضیان سهام، بخشی از مبلغ سهام را در زمان آغاز پذیره‌نویسی پرداخت می‌کنند. این مبلغ، به عنوان تعهد متقاضی به پرداخت کل مبلغ سهام در نظر گرفته می‌شود. مابقی مبلغ سهام نیز باید در تاریخ معینی در آینده پرداخت شود.

به این ترتیب می‌توان به این استنباط رسید تادیه سهام، به معنای پرداخت مبلغ اسمی سهام به شرکت است. مبلغ اسمی سهام، مبلغی است که بر روی هر سهم درج شده و نشان‌دهنده میزان تعهد سهامدار به شرکت می‌باشد. در نهایت بهتر است ذکر کنیم تادیه سهام در بورس اوراق بهادار ایران وجود دارد.

سهام تادیه نشده به چه معناست؟

سهام تادیه نشده به چه معناست؟

متقاضیانی که سهام شرکتی را پذیره‌نویسی کرده‌اند، باید مبلغ اسمی سهام خود را به صورت کامل پرداخت کنند. در غیر این صورت، سهام آن‌ها تادیه نشده تلقی می‌شود و متقاضی ملزم به پرداخت خسارت به شرکت خواهد بود. در این حالت، شرکت می‌تواند مبلغ تادیه نشده سهام را از همه سهامداران به طور مساوی و بدون تبعیض مطالبه کند. مهلت این مطالبه باید در اساسنامه شرکت درج شود و ظرف مهلت مقرر در اساسنامه انجام شود.

سهامدارانی که مبلغ مطالبه شده را در مهلت مقرر تادیه نکنند، حق حضور و رای در مجامع عمومی شرکت را نخواهند داشت و در احتساب حد نصاب مجامع عمومی نیز محاسبه نمی‌شوند. همچنین، حقوق آن‌ها از قبیل حق دریافت سود قابل تقسیم، حق تقدم در خرید سهام جدید شرکت و حق دریافت اندوخته قابل تقسیم نیز معلق می‌شود.

تادیه سهام یکی از مفاهیم مهم در بازار بورس ایران است که شما با داشتن اطلاعات کافی در رابطه با آن می‌توانید در شرایط مطلوب، بیشترین استفاده و سود را از آن به دست آورید. باید این را بدانید که این تنها موضوعی نیست که باید اطلاعات کافی در رابطه با آن داشته باشید تا سود بهتری کسب کنید. به صورت کلی بازارهای مالی، بازارهایی هستند که در صورت نداشتن اطلاعات و تجربه کافی، ممکن است تمامی سرمایه خود را از دست بدهید.

به همین دلیل است که اکثر افراد علاقه‌مند به این حوزه در ابتدا آموزش می‌بینند تا با تمامی جزئیات آن آشنا شوند. پیشنهاد ما به شما برای تبدیل شدن به معامله‌گری ماهر، شرکت در دوره‌های آموزش بورس می‌باشد. در این دوره‌های آموزشی باید بتوانید هرآنچه نیاز دارید را بیاموزید. این چیزی است که تنها در دوره‌های باکیفیت وجود خواهد داشت.

آشنایی با انواع روش‌های تادیه سهام در شرکت

در این بخش از آشنایی با تادیه سهام تصمیم داریم انواع روش‌های تادیه سهام در شرکت را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا باید ذکر کنیم یکی از روش‌های تأمین منابع مالی برای یک شرکت، افزایش سرمایه است. برای تادیه اسمی سهام جدید باید از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

تفاوت EPS و DPS چیست؟
ادامه

1. پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید به صورت نقدی

یکی از روش‌های تادیه سهام جدید، پرداخت مبلغ اسمی آن به صورت نقدی است. در این روش، پذیره‌نویسان سهام جدید باید مبلغ اسمی سهام خود را به صورت نقدی به شرکت پرداخت کنند. برای این کار می‌توانید پرداخت را به دو صورت (پرداخت نقدی به صورت حضوری در شعبه بانک یا موسسه مالی اعتباری و پرداخت نقدی به صورت غیرحضوری از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی) انجام دهید.

اگر تصمیم دارید از شرایط پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید به صورت نقدی مطلع شوید بهتر است ادامه مطلب را مطالعه نمایید:

 • مبلغ اسمی سهام جدید باید به صورت نقدی و در وجه شرکت پرداخت شود.
 • پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید باید در مهلت مقرر انجام شود.
 • شرکت باید در اساسنامه خود، روش پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید را به صورت نقدی پیش‌بینی کرده باشد.

پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید به صورت نقدی

2. تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید

تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید، یکی از روش‌های تادیه سهام جدید در شرکت‌های سهامی است. در این روش، سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید تبدیل می‌شود و به سهامداران به نسبت سهم آن‌ها در سود تقسیم نشده، سهام جدید تعلق می‌گیرد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم در صورتی که شرایط تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید رعایت شود، شرکت می‌تواند در مجمع عمومی فوق‌العاده خود، نسبت تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید را تعیین کند. نسبت تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید، نشان‌دهنده تعداد سهام جدیدی است که به ازای هر واحد سود تقسیم نشده تعلق می‌گیرد.

برای مثال فرض کنید شرکتی دارای سود تقسیم نشده به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان است و نسبت تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید را ۱ به ۱۰ تعیین می‌کند. در این صورت، به ازای هر واحد سود تقسیم نشده، ۱۰ سهام جدید تعلق می‌گیرد. بنابراین، در مجموع ۱۰۰۰۰ سهام جدید به سهامداران تعلق می‌گیرد. در نهایت تصمیم داریم شرایط تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید را ذکر کنیم:

 1. شرکت باید سود تقسیم نشده داشته باشد.
 2. شرکت باید در اساسنامه خود، روش تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید را پیش‌بینی کرده باشد.
 3. تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید باید با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت انجام شود.

3. تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید

تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید، یکی از روش‌های تادیه سهام جدید است که به طلبکاران این امکان را می‌دهد تا بخشی از طلب خود را به صورت سهام جدید دریافت کنند. این نکته را در نظر داشته باشید تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید و تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید، هر دو روش‌هایی برای تادیه سهام جدید هستند. اما تفاوت‌های زیر بین این دو روش وجود دارد:

 1. شرکت به طلبکاران خود سهام جدید می‌دهد. در حالی که در تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید، شرکت به سهامداران خود سهام جدید می‌دهد.
 2. طلبکاران می‌توانند سهام جدید را به صورت نقدی به شرکت بفروشند. در حالی که در تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید، سهامداران نمی‌توانند سهام جدید را به صورت نقدی به شرکت بفروشند.
 3. تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید، معمولاً به دلیل مشکلات مالی شرکت انجام می‌شود. در حالی که تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید، معمولاً به دلیل افزایش سرمایه شرکت انجام می‌شود.

4. تبدیل عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت

تبدیل عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت، یکی از روش‌های تادیه سهام جدید در شرکت‌های سهامی است. در این روش، بخشی از مبلغی که شرکت از فروش سهام جدید به دست می‌آورد، به عنوان عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید، به سرمایه شرکت افزوده می‌شود.

بورس تهران پربازده‌ترین بورس جهان / چطور شاخص یک ساله ۳ برابر شد؟
ادامه

5. تبدیل اوراق قرضه به سهام

تبدیل اوراق قرضه به سهام

در این روش، اوراق قرضه شرکت به سهام تبدیل می‌شود و دارندگان اوراق قرضه به سهامدار تبدیل می‌شوند. شایان ذکر است بدانید در صورتی که شرایط تبدیل اوراق قرضه به سهام رعایت شود، شرکت می‌تواند در مجمع عمومی فوق‌العاده خود، نسبت تبدیل اوراق قرضه به سهام را تعیین کند. نسبت تبدیل اوراق قرضه به سهام، نشان‌دهنده تعداد سهامی است که به ازای هر ورقه اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام تعلق می‌گیرد.

6. تبدیل اندوخته اختیاری شرکت به سهام جدید

یکی دیگر از روش‌های افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی، تبدیل اندوخته اختیاری شرکت به سهام جدید است. در این روش، اندوخته اختیاری شرکت به سهام جدید تبدیل می‌شود و به سهامداران به نسبت سهم آن‌ها در اندوخته اختیاری، سهام جدید تعلق می‌گیرد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم این روش به شرکت کمک می‌کند تا بدون نیاز به نقدینگی، سرمایه خود را افزایش دهد. از سوی دیگر تبدیل اندوخته اختیاری شرکت به سهام جدید به سهامداران این امکان را می‌دهد تا سهم خود در شرکت را افزایش دهند. برای تبدیل اوراق قرضه به سهام، شرایط زیر باید رعایت شود:

 • شرکت باید اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام داشته باشد.
 • شرکت باید در اساسنامه خود، روش تبدیل اوراق قرضه به سهام را پیش‌بینی کرده باشد.
 • تبدیل اوراق قرضه به سهام باید با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت انجام شود.

تادیه سهام چه تاثیری بر افزایش سرمایه شرکت دارد؟

در روش تادیه سهام، شرکت ابتدا اقدام به صدور سهام جدید می‌کند و سپس سهامداران، مبلغ اسمی سهام خود را به شرکت می‌پردازند. مبلغ اسمی سهام، مبلغی است که در اساسنامه شرکت برای هر سهم تعیین شده است. پس از پرداخت مبلغ اسمی سهام، شرکت اقدام به ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها می‌کند. با ثبت افزایش سرمایه، سرمایه شرکت افزایش می‌یابد و سهامداران به نسبت سهم خود در افزایش سرمایه، صاحب سهام جدید می‌شوند.

ارتباط تادیه سهام و پذیره‌نویسی

ارتباط تادیه سهام و پذیره‌نویسی

ارتباط تادیه سهام و پذیره‌نویسی به این صورت است که تادیه سهام، فرآیند پرداخت مبلغ سهامی است که در فرآیند پذیره‌نویسی تعهد شده است. در واقع، تادیه سهام، مرحله بعدی پذیره‌نویسی است. شایان ذکر است بدایند در پذیره‌نویسی، افراد تعهد می‌کنند که سهامی را با قیمت مشخصی خریداری کنند. این تعهد، معمولاً در قالب ورقه تعهد سهام، که توسط پذیره‌نویس امضاء می‌شود، منعکس می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید به مقاله پذیره نویسی مراجعه نمایید.

پس از پایان مهلت پذیره‌نویسی، شرکت باید مبلغ سهام تعهد شده را از پذیره‌نویسان دریافت کند. این فرآیند، تادیه سهام نامیده می‌شود. در شرکت‌های سهامی عام، پذیره‌نویسی یکی از روش‌های تأمین مالی شرکت است. در این روش، شرکت بخشی از سرمایه خود را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌کند. پذیره‌نویسی می‌تواند به صورت عمومی یا خصوصی انجام شود.

نتیجه‌گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد تادیه سهام در اختیار شما قرار دادیم و مطمئناً شما در حال حاضر می‌دانید تادیه سهام چیست و سهام تادیه نشده به چه معناست. از سوی دیگر یک بخش از محتوا را به ارتباط تادیه سهام و پذیره‌نویسی اختصاص دادیم شما شما از ارتباط بین این دو هم مطلع شوید. در مجموع‌امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد اطلاعات کامل در مورد تادیه سهام در اختیار ما قرار دهد.

جهت ثبت‌نام در دوره‌های تخصصی بورس کلیک کنید!

مقاله‌های پیشنهادی


با تکمیل فرم زیر، می‌توانید نسبت به کسب اطلاعات بیشتر و پیش‌ثبت‌نام در دوره اقدام نمایید. همکاران ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهند گرفت.

Hidden

آکادمی پارسیان بورس
ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
طراحی و توسعه توسط