طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی

طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی

طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی – در تحلیل بنیادی شرکت‌های بورسی یکی از مهم‌ترین منابعی که برای بررسی کمی و کیفی عملکرد و وضعیت یک شرکت و همچنین مقایسه آن با رقبای خود در صنعت در دست داریم، صورت‌های مالی و گزارش‌های آن شرکت است ، اﺳﺘﻔﺎده از صورت های مالی شرکت‌ها از راه‌های کاربردی و اصلی ﺗﺤﻠﯿﻞ گران در ارزﯾﺎﺑﯽ شرکت هاست ، تجزیه و تحلیل صورت های مالی نیازمند درک و فهم نسبت به چگونگی ثبت مبادلات شرکت در حسابهای مختلف میباشد. عناصر صورت های مالی، طبقه بندی های اصلی دارایی ها، بدهی ها، حقوق مالکانه (سرمایه)، درآمدها و هزینه ها می باشد.

 

  • برای مطالعه دیگر مقالات آموزشی تحلیل بنیادی اینجا کلیک کنید

در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای آموزشی آکادمی پارسیان بورس تهیه شده است، شما با مباحث پایه ای لازم برای درک صورت های مالی آشنا می شوید .

طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی | آموزش تخصصی بورس در مشهد | کلاس بورس در مشهد | آموزش تحلیل بنیادی در مشهد | آموزش تحلیل تکنیکال در مشهد | ثبت نام کد بورسی رایگان | پارسیان بورس
طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی | پارسیان بورس

دارایی ها

دارایی های یک واحد تجاری منابع اقتصادی آن واحد هستند که منافع جاری داشته و این منافع بعضاً در آینده ادامه خواهد داشت ، اغلب واحدهای تجاری از حساب های دارایی زیر استفاده می کنند:

وجوه نقد :

پول و هر چیز دیگری است که با همان مبلغ اسمی خود مورد قبول بانک باشد. مانده حساب بانکی، اسکناس، مسکوک، گواهینامه سپرده ثابت و چک از انواع وجوه نقد به شمار می روند. ورشکستگی اغلب واحدهای تجاری در نتیجه کسری وجوه نقد صورت می گیرد.

طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی

اسناد دریافتنی:

واحدهای تجاری ممکن است کالا یا خدمات خود را به صورت اعتباری و در ازای دریافت تعهد کتبی از خریدار به فروش رساند. اسناد دریافتنی برای واحد تجاری به عنوان اسنادی که قابلیت تبدیل به وجه نقد را دارند به شمار می رود.

حساب های دریافتنی:

ممکن است واحد تجاری کالا یا خدمات خود را به صورت اعتباری و براساس تعهد (وعده) شفاهی مشتری به پرداخت وجه، به فروش رساند. چنین فروش هایی را اصطلاحاً “فروش نسیه” گویند.

پیش پرداخت هزینه (هزینه های پیش پرداخت شده) :

اغلب واحدهای تجاری بهای بعضی از هزینه ها را از قبل پرداخت می کنند. این پیش پرداخت هزینه به عنوان یک دارایی در نظر گرفته می شود چرا که واحد تجاری از پرداخت آن هزینه ها در آینده معاف است. پیش پرداخت اجاره، پیش پرداخت بیمه، پیش پرداخت بهره را می توان به عنوان پیش پرداخت هزینه محسوب کرد.

دارایی های ثابت مشهود:

زمین ، ساختمان ، دفتر کار ، انبار، گاراژ و نظایر آن در حساب دارایی های ثابت مشهود ثبت می شود. همچنین اثاثیه و تجهیزات یک واحد تجاری برای هر گروه از اثاثیه هم در این حساب درج می گردد.

دارایی های نامشهود:

دارایی های نامشهود منابع اقتصادی واحد تجاری هستند که شکل فیزیکی ندارند مثل حق اختراع، برند های تجاری، سرقفلی و …

طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی

طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی | آموزش تخصصی بورس در مشهد | کلاس بورس در مشهد | آموزش تحلیل بنیادی در مشهد | آموزش تحلیل تکنیکال در مشهد | ثبت نام کد بورسی رایگان | پارسیان بورس
آموزش بورس – طبقه بندی حساب ها به عناصر صورت های مالی – پارسیان بورس

پیشنهاد

ما در آکادمی پارسیان بورس با تجربه فعالیت چندین ساله در بازار بورس و برگزاری کلاس های آموزشی بورس به شما پیشنهاد میکنیم با شرکت در ورکشاپ های رایگان  آشنایی با بورس ، اولین گام های ورود به بورس را بردارید ، برای اطلاع بیشتر و ثبت نام اینجا کلیک کنید.

همچنین می توانید با شرکت در دوره های تخصصی آکادمی پارسیان بورس توانایی بررسی دقیق صورت های مالی و ترازنامه های منتشر شده شرکت ها و به طور کلی تحلیل بنیادی دقیق شرکت ها را پیدا کنید و مناسب ترین سهام های بازار را شناسایی کنید ، برای اطلاع بیشتر از جزئیات دوره های حضوری و غیر حضوری پارسیان بورس می توانید اینجا کیک کنید.

همچنین شما می توانید با استفاده سامانه هوشمند بنیاد برتر که توسط آکادمی پارسیان بورس طراحی و راه اندازی شده ، در کمترین زمان ممکن ، سوآورترین و بنیادی ترین سهام های بازار را شناسایی کنید ، برای استفاده از این سامانه می توانید اینجا کلیک کنید.

اینستاگرام پارسیان بورس