چرا سهام خودرویی‌ها در بورس افت کرد؟

چرا سهام خودرویی‌ها در بورس افت کرد؟

چرا سهام خودرویی‌ها در بورس افت کرد؟ یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد چند وقت اخیر گروه خودرو در بازار به واسطه گزارش تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت گرفت که باعث شد بازار به سمت معامله این سهم‌ها پیش رود و در مسیر صعودی قرار بگیرد.

گسترش‌نیوز: مهدی طحانی به علت افت روز گذشته گروه خودرو در بازار اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین دلیل روند منفی گروه خودرو کسب سود در بازار است، فعالان بازار نسبت به این موضوع واقف هستند که شرکت‌های خودروسازی به لحاظ عملیاتی با زیان روبه‌رو شدند، رشد چند وقت اخیر به واسطه گزارش تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت گرفت که باعث شد بازار به سمت معامله این سهم‌ها پیش رود و در مسیر صعودی قرار بگیرد.

وی افزود: روز گذشته نماد خودرویی‌ها در صف فروش قرار داشتند، نمادهای بانکی از مثبت به منفی رسیدند پالایشی‌ها در صف خرید قرار داشتند و روند معاملات پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها به صورت متعادل در حال انجام بود.

طحانی اضافه کرد: صف فروش گروه خودرو از امروز جمع آوری می‌شود و دوباره از فردا ( دوشنبه) مورد توجه سهامداران در بازار قرار می‌گیرد و انتظار می‌رود گروه خودرو از این به بعد به صورت ملایم در مسیر افزایشی قرار گیرد.

چرا سهام خودرویی‌ها در بورس افت کرد؟ | آکادمی پارسیان بورس | آموزش بورس | ورکشاپ بورس

چرا سهام خودرویی‌ها در بورس افت کرد؟

وی افزود: روز گذشته حجم معاملات بیش از ۶ هزار میلیارد تومان بود و شاخص بورس از حدود مثبت ۱۰ هزار واحد به حدود چهار هزار واحد رسید و شاخص، بالای عدد ۴۵۰ هزار واحد قرار گرفت.

طحانی خاطرنشان کرد: انتظار کارشناسان درباره روند معاملات بورس، حرکت شاخص تا کانال ۳۵۰ هزار واحد به صورت ملایم افزایشی باشد، اما پیش‌بینی‌ها اشتباه از آب در آمد.

این کارشناس بازار سرمایه به علت رشد گروه بانک در معاملات بازار اشاره کرد و افزود: گروه بانکی‌ها از کلیت بازار به لحاظ بازدهی عقب مانده بودند، بهای تمام شده پول برای صنعت بانکداری کاهش یافته و وثایقی که بانک‌ها از طلبکاران دریافت کرده بودند به دلیل تورم ارزشمند شده است به همین دلیل افراد انگیزه بیشتری را برای پرداخت طلب خود دارند.

وی پیش‌بینی خود از روند معاملات بورس اینگونه بیان کرد: بازار شدت رشد خود را به مرور از دست می‌دهد، این روند معاملات بورس تا پایان سال بستگی به بازار جهانی و اوضاع سیاسی ایران دارد، اما بازار به شکل متعادل در مسیر افزایشی قرار دارد.

افت سهام خودروها در بورس

به اعتقاد طحانی، بازار تا پایان سال می‌تواند شاخص ۵۰۰ هزار واحد را ببیند، اما به طور حتم اصلاح خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه به مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل رشد شاخص بورس پرداخت و گفت: نقدینگی و افزایش اندک دلار نیمایی به عنوان اصلی‌ترین عامل رشد بازار تلقی می‌شود، قیمت‌گذاری بسیاری از محصولات موجود در شرکت‌ها با سامانه نیما انجام می‌شود و به همین دلیل این افزایش نرخ در رشد بازار سرمایه تاثیرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی روند معاملات بورس برای سال ۹۹ سخت است، گفت: مسائل سیاسی بر روند بازار تاثیر‌گذار است ولی با فرض شرایط موجود، بازار سرمایه سال آینده بیشترین بازدهی را در مقابل دیگر بازارها در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

اینستاگرام پارسیان بورس